آش جو (ویژه تفرش)

آش جو (ویژه تفرش)

امتیاز دادن

Negar_۳۰۰۸۲۰۱۶_۲۲۳۶۱۴


آش جو تفرش، یکی از خوش طعم ترین آش هایی می باشد که از قدیم الایام در این دیار طبخ می شده است.

نادر میرزا قاجار از نوادگان فحعلیشاه قاجار، در کتاب «خوراک های ایرانی»، خاستگاه آش جو را منطقه تفرش و فراهان دانسته و در این مورد، چنین نگاشته است:

«آش جوین، ویژه مردمان فراهان و آشتیان و گَرَکان و تفریش است. مردم این کشور، بیشتر در ایران دبیران اند به درگاه پادشاه و به همه جای پراکنده. اگر دبیران و پیران و ساونویسان برشمری، به راستی چنان بود که همه از آن جای ها باشد، مگر بسیار اندک که از شهر دیگر باشند و این نویسندگان بس زیرک و بسیار با فره اند.

این آش چنان پزند که نخست جو را پوست گرفته اسپید سازند، چون گندمی که آش حلیم را سازند. پس کشک فراهان که بهترین کشک های روی زمین است، سایند و گوشت بس فربه به دست آرند. باید گوشت که همسنگ جو بود یا دو برابر. پس گوشت و جو به دیگدان نهند و اندکی آب ریزند، و چندان برافروزند که نزدیک به پختن گردد. پس کشک آب که همان کشک سوده است بر آن ریزند، و اندک اندک برافروزند که نیکو پخته گردد و گوشت چنان پزد که پدیدار نباشد و کشک پوسیده نگردد. چون نیکو پخت و به اندازه اش رسید، سیر تافته به روغن، بر آن ریزند و برگیرند و بخورند.»


 

در این بخش دستور آش جو تفرش که در بخش بالا به آن به شکل مختصر اشاره شده را به صورت کامل و مناسب تر ارائه می کنیم. میزان مواد مورد نیاز برای تهیه یک آش جو خوب و خوش طعم نیز بیان می گردد.

این آش را می توان با کشک یا قرقروت محلی تفرش تهیه و نوش جان کرد.

 

مواد لازم برای تهیه آش جو، تفرش ………. ۴ – ۶ نفر

بلغور جو ……….. ۲ پیمانه

گوشت گوسفندی (با استخوان) ………. نیم کیلوگرم

کشک ساییده شده ……….. نیم کیلوگرم

سیر (جهت تهیه سیرداغ) ………. یک بوته متوسط

پیاز ………. یک عدد کوچک

نمک، زردچوبه، دارچین ………. به میزان لازم

 

طرز تهیه آش جو تفرش

ابتدا یک عد پیاز کوچک را به جهت گرفتن بوی گوشت و خوش طعم شدن آن، ریز خرد کرده و در کمی روغن تفت می دهیم. پیاز که کمی سبک شد، گوشت گوسفندی (با استخوان) را به همراه کمی زردچوبه و دارچین در روغن به همراه پیاز، اندکی تفت دهید.

بلغور جو را پاک کرده و شسته، سپس به همراه میزان مناسب آب و نمک به گوشت اضافه کنید. آب باید به میزانی باشد تا طی پخت طولانی گوشت و جو، کم نشده و آش ته نگیرد. در طول زمان پخت اگر به آب بیشتری نیاز بود، حتما آب جوش اضافه کنید.

گوشت باید در حدی بپزد که کاملا نرم شود و طبق نوشتار بالا از کتاب «خوراک های ایرانی» : «… گوشت چنان پزد که پدیدار نباشد…».

در اواسط پخت و زمانیکه از پخت کامل گوشت مطمئن شدید، گوشت را از آش خارج کرده و استخوان ها را جدا نموده و گوشت های ریش ریش شده را به ظرف آش بازگردانید. حدود ۱۲ ساعت زمان کافی است تا گوشت کاملا پخته و نرم شود.

پس از پختن کامل گوشت و بلغور جو، کشک ساییده شده را به آش بیافزایید. زمان می دهیم تا مزه کشک به گوشت و جو برود. مراقب باشید تا کشک ته نگیرد و زیاد از حد نجوشد. دقت کنید، آب آش در این مرحله خیلی کم نباشد و در حدی باشد که با اضافه شدن کشک، آش خیلی سفت و غلیظ نشود، چون کشک باعث سفت شدن آش می شود.

سپس در پایان پخت، کمی سیر داغ  به آش اضافه نموده و آش را هم بزنید.

آش را در ظرف مناسب کشیده و با کشک و سیرداغ، تزئین نموده و نوش جان کنید.

 

غذایی ساده، مقوی و خوش طعم

نوووش جااان


 

با تشکر از:

خانم نسترن درخشنده

 

برگرفته از:

کتاب سفر به تفرش، راهنمای گردشگری / مولفان: غلامرضا سحاب، سمیرا محبعلی.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “آش جو (ویژه تفرش)”قالب وردپرس  php shell indir