اقتصاد

  بازار خرید

در بازار قدیم ترخوران و تفرش و آشتیان پیشه‌هایی مانند عطاری، دوافروشی، قماش فروشی، مسگری، صحافی، دوزندگی و غیره رواج داشت که این پیشه‌وران علاوه بر کالاهای خود، کتاب هم به فروش می‌رساندند. از پیشگامان کتاب‌فروشی در شهر می‌توان میرزا محمدعلی پسر احمد آشتیانی (زنده به سال ۱۳۱۱ خورشیدی) (از صحافان شهر)، کربلایی محمود بازرجانی در محلهٔ فَم، و مشهدی محمدحسین جعفری در بازار ترخوران تفرش را نام بردبا گذر زمان دکان‌های دوگانه‌فروش بیشتر به شکل کتاب‌فروشی درآمدند و در آن‌ها علاوه بر کتاب نشریاتی مانند حبل‌المتین، صور اسرافیل، فرنگستان، ملت، وقایع اتفاقیه به مشتریان عرضه می‌شد.شهر تفرش در دههٔ ۱۳۷۰ خورشیدی دارای چهار فروشگاه کتاب بود. از کتاب‌فروشی‌های قدیمی تفرش می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

  کتاب‌فروشی حاج شیخ ابوالقاسم حیدری در محلهٔ فم
  کتاب‌فروشی سِیّد جواد میرحسینی در محلهٔ ترخوران
  کتاب‌فروشی مشهدی محمدحسین جعفری در محلهٔ ترخوران
    کتاب‌فروشی آقا سِیّد موسی.

  صنایع ومعادن

شهرستان تفرش شامل دو رشته صنایع کارخانه ای و دستی است. کارگاه‌های یخ‌سازی، آسفالت سازی، ریخته‌گری، پرسکاری، مبل سازی، گونی بافی و موزاییک سازی ازجمله مهم ترین صنایع این شهرستان به شمار می روند. تعداد ۹ معدن از نوع گچ، سنگ، ساختمانی، ‌خاک نسوز، شاهدانه ای خاک چینی، سنگ نمک، سنگ تراورتن، گل سرشور و سنگ آهگ با استخراج محدود در نقاط مختلف این شهرستان مورد بهره برداری قرار می گیرد.
بازرگانی شهرستان تفرش در راستای فعالیت های غالب شهر صورت می گیرد. انگور، کشمش، گردو، بادام، قالی، فرآورده های دامی (‌گوشت، پوست و پشم ) گندم، ‌جو، الوار، توتون، ‌برگه زردآلو و لواشک صادرات عمده این شهرستان را تشکیل می دهند.

کشاورزی و دامداری

کشاورزی شهرستان تفرش نیز مانند سایر نقاط استان مرکزی، از رونق خاصی برخوردار است. نوع کشت بیش تر به صورت دیم و آبی می باشد. از فرآورده های کشاورزی و باغی این منطقه می توان گندم، جو، بنشن، نباتات علوفه ای، تره بار، انگور، گردو، بادام، سیب، زردآلو، ‌آلبالو، گلابی، آلو و گیلاس را نام برد که علاوه بر نیازمندی های داخلی مقادیری نیز صادر می شود. پرورش دام و طیور در این شهرستان بیش تر شامل گاو، گوسفند، مرغ، بوقلمون، اردک و غاز می باشد.