امشب ۹۵/۰۸/۰۵ شاهد مقارنه ی سیاره ناهید و ستاره ی قلب العقرب باشید

امشب ۹۵/۰۸/۰۵ شاهد مقارنه ی سیاره ناهید و ستاره ی قلب العقرب باشید

امتیاز دادن

negar_26102016_163858
دوستان عزیز و علاقه مند به علم نجوم و ستاره شناسی میتوانید ساعت ۱۸:۳۷ شاهد مقارنه ی۱/۳ درجه, بسیار زیبای سیاره ناهید و ستاره ی پرنور و سرخ قلب العقرب در آسمان شامگاهی امشب باشید.برای مشاهده ی این همنشینی زیبا کافی ست زمانی پس از غروب خورشید به سمت جنوب غرب آسمان نظاره کنید.در ضمن کمی بالاتر از سیاره ناهید میتوانید سیاره ی زحل رو هم مشاهده کنید.

سیاره ناهید یا زهره پرنورترین جرم آسمانی پس از خورشید و ماه است. این شب‌ها هم بهترین فرصت برای دیدن این سیاره زیبا در آسمان شامگاهی است.
سیاره زهره از خود نوری ندارد و نور خورشید را بازتاب می‌کند و به خاطر ابرهای غلیظی که جو سیاره را فرا گرفته‌اند، درصد زیادی از نور خورشید را بازتاب می‌کند. به همین دلیل است که ما این سیاره را بسیار پرنور و زیبا در آسمان شب مشاهده می‌کنیم. از طرف دیگر به نسبت این‌که سیاره چقدر از زمین دور یا به آن نزدیک شود، میزان روشنایی که از سیاره دریافت می‌کنیم متفاوت است. هم‌چنین زهره سیاره‌ای داخلی محسوب می‌شود که بین مدار زمین و خورشید در حال گردش به دور خورشید است و از زاویه‌های مختلف، میزان نور متفاوت بازتاب می‌کند. اگر زهره جلو یا پشت خورشید باشد، نمی‌توان آن را از زمین رصد کرد، زمان مناسب برای رصد آن موقعی است که با زاویه‌ای مناسب نسبت به زمین و خورشید قرار گرفته باشد. گاهی این زاویه  زهره را در بیش‌ترین کشیدگی شرقی در مدار قرار می‌دهد که اندکی پیش از غروب آفتاب در آسمان زمین دیده می‌شود (در این حالت زهره رو به مشرق در آسمان اوج گرفته است) و گاهی در بیش‌ترین کشیدگی غربی قرار می‌گیرد که باید قبل از طلوع خورشید آن را رصد کرد (در این حالت زهره رو به مغرب در آسمان اوج گرفته است). 
اکنون یکی از آن زمان‌های مناسب فرا رسیده و سیاره زهره در بهترین حالت نسبت به زمین و خورشید قرار گرفته است.

اکنون زهره در کشیدگی شرقی در مدار خود نسبت به زمین قرار گرفته است.
قدر ظاهری یا میزان روشنایی سیاره زهره در کم‌ترین حالت ۳/۸- و در پرنورترین حالت ۴/۹- است.امشب قدر ظاهری و یا روشنایی سیاره ونوس ۴/۶-است. این میزان روشنایی آن‌قدر زیاد است که در تاریکی مطلق می‌تواند سایه ایجاد کند.

ستاره قلب العقرب (Antares)

روشن ترین ستاره صورت فلکی عقرب، ستاره‌ای ابر غول از رده طیفی M1.5 Ib باقدر ۱/۱ می باشد که تغییراتی بین قدر ۰/۹ تا ۱/۲ درفاصله زمانی حدود ۶ سال دارد. قرمز رنگ بوده در فاصله ۶۰۴ سال نوری قراردارد. قطر آن حدود۷۰۰ برابر خورشید بوده و در صورتیکه در جای خورشید قرار می گرفت تا نزدیکی مدار مشتری رادر دل خود جای می داد. قدر مطلق آن ۳۱/۵- ، درخشندگی آن بیش از ۱۰۰۰۰ برابر خورشیدو دمای سطحی آن در حد ۲۷۰۰ درجه کلوین است. این ستاره در هاله ای از گازهای درخشان که از خود ستاره بیرون می‌آیند قراردارد و این مسئله اندازه‌گیری بعضی از کمیتهای آن را مشکل کرده است.به دلیل دمای کم، بیشترین انرژی برون داد این ستاره در ناحیه مادون قرمز طیف قرار دارد. درخشندگی این ستاره در طیف مادون قرمز ۶۵۰۰۰ برابر خورشید است. جرم این ستاره ۱۵ تا ۱۸ برابر جرم خورشید است وباتوجه به این جرم احتمالاً در چند میلیون سال آینده یا همین امشب به یک ابرنواختر تبدیل خواهد شد. این ستاره دارای همدمی آبی رنگ از رده طیفی B4Ve است که قدر آن ۴/۵ ودر فاصله ۳ ثانیه قوسی از آن قرار دارد. قطر آن ۴ برابر خورشید، دمای آن ۱۸۰۰۰ درجه و درخشندگی آن احتمالاً ۱۹۰۰ برابر خورشید است. دوره چرخش آن به دور ستاره قلب العقرب حدود ۹۰۰ سال وفاصله واقعی آنها در حد ۵۵۰ واحد نجومی است. جرم این همدم ۷ تا ۸ برابر خورشید است و احتمالاً در آینده به یک ستاره کوتوله سفید ابر جرم تبدیل خواهد شد. دیدن این ستاره همدم که در ضمن احتمالاً چشمه امواج رادیویی ضعیفی هم می باشد به دلیل درخشندگی بسیار زیاد قلب‌العقرب بسیار مشکل است. این ستاره در سال ۱۸۱۹ زمانیکه ماه از جلوی ستاره قلب‌العقرب می گذشت ونور آن پوشیده شده بود کشف شد. کلمه انتارس به معنای رقیب مریخ است چرا که از لحاظ سرخی به مریخ شبیه بوده و از آنجائیکه در نزدیکی دایره البروج قرار دارد گهگاهی با سیاره مریخ اشتباه گرفته می شود.

تهیه و گردآوری:ریحانه محبعلی
 

نظر دهید !!!

نظر شما برای “امشب ۹۵/۰۸/۰۵ شاهد مقارنه ی سیاره ناهید و ستاره ی قلب العقرب باشید”قالب وردپرس  php shell indir