آموزش

آموزش

مدارس

در حال جمع اوری اطلاعات

دانشگاه‌ها

شهر تفرش دارای سه دانشگاه دولتی و پیام نور و آزاد می‌باشد. دانشگاه دولتی تفرش زیر نظر پروفسور سید محمود حسابی بنیان نهاده شده است و در سالهای اولیه تأسیس زیر نظر دانشگاه امیر کبیرتهران بوده است.

الف)دانشگاه تفرش

در اسفند ماه سال ۱۳۶۵ نخستین گام در راه تاسیس دانشگاه در شهر تفرش با هدف پرورش متخصصین و محققین متعهد و تامین نیروی انسانی مورد نیاز جامعه از سوی شورای گسترش دانشگاهها برداشته شد و در تیرماه ۱۳۶۶ کلنگ احداث آن زده و دانشگاه صنعتی امیرکبیر متصدی اجرای طرح و راه اندازی این دانشگاه گردید.در سال ۱۳۶۷ دانشگاه تفرش به عنوان واحدی از دانشگاه امیرکبیر تهران فعالیت علمی خود را با پذیرش ۵۳ دانشجو در رشته ریاضی کاربردی آغاز و در سال ۱۳۸۴ با موافقت شورای گسترش آموزش عالی کشور به واحدی مستقل ارتقاء یافت. در طرح مصوب دانشگاه تفرش هفده دانشکده و چهار مرکز تحقیقاتی با چهل و پنج گرایش تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری طراحی گردیده، در حال حاضر ۷ رشته به صورت روزانه و نوبت دوم (شبانه) در دانشگاه تفرش فعال است. ۱۵گرایش به مقطع کارشناسی و ۱۷ گرایش به مقطع کارشناسی ارشدو۲گرایش به مقطع دکتری اختصاص دارد که طبق برنامه تدوین یافته، تعداد رشته ها و دانشکده ها افزایش خواهد یافت. هم اکنون دانشگاه تفرش با دارا بودن ۷۰هیأت علمی تمام وقت و بهره گیری از استادان مدعو دانشگاه امیرکبیر و ۲۱۳۰دانشجو با تلاش مسولان، استادان و کارکنان حرکت رو به رشد خود را برای تبدیل نمودن این دانشگاه به قطب علمی و فرهنگی در کشور آغاز کرده است تا به ادعا و تحقیقات کارشناسان خارجی و داخلی مبنی بر دانشگاهی بودن شهر تفرش و مناسب بودن محیط این شهر برای احداث دانشگاه و مراکز آموزش عالی حقیقت بخشد.

ب)دانشگاه آزاد

download (5)download (4)

این دانشگاه در سال ۱۳۷۶ در منطقه ای ییلاقی واقع در غرب شهر تفرش ،شهر پدران علمی ایران با رشته مدیریت کار خود را آغاز و هم اکنون دارای ۴۷ مقطع رشته دانشگاهی می باشد.

شعار اصلی این دانشگاه هم اکنون تولید علم ثروت افزا با تکیه بر اقتصاد مقاومتی می باشد و در این راستا با جذب اعضای هیات علمی توانمند، تجهیز کارگا ها ، آزمایشگاه های تخصصی و کتابخانه مجهز تلاش در تربیت نسل اینده این سرزمین بر اساس اصول تحصیل ،تهذیب و ورزش دارد.

رشته های مقطع کارشناسی ارشد: مهندسی عمران – سازه ، مهندسی معماری ، مهندسی فناوری اطلاعات-تجارت الکترونیک، علوم کامپیوتر

رشته های مقطع کارشناسی : مهندسی کامپیوتر، برق- الکترونیک، برق -قدرت، معماری، عمران، فناوری اطلاعات، صنایع، مکانیک، روانشناسی عمومی، آمار، مدیریت صنعتی، مدیریت بازرگانی، اموربانکی، حسابداری، ریاضی صنعتی،

رشته های مقطع کاردانی : کامپیوتر، برق، معماری، عمران، حسابداری، اموربانکی
سال تاسیس : ۱۳۷۶

تعداد اعضای هیات علمی : ۴۵

تعداد پرسنل اداری : ۷۰

تعداد آزمایشگاههای تخصصی : ۱۶

تعداد مقالات علمی : ۱۲۴

تعداد کارگاههای تخصصی : ۶

تعداد کتابهای منتشر شده : ۲۸

تعداد آتلیه های تخصصی : ۱۰

تعداد طرح های پژوهشی : ۵۶

تعداد کلاس های آموزشی : ۵۰

تعداد فارغ التحصیلان تاکنون :۶۵۰۰

تعداد دانشجویان در حال حاضر :۳۰۰۰

تعداد کتب کتابخانه: ۵۰۸۸۹

تعداد اختراعات ثبت شده : ۱۲

ج)دانشگاه پیام نور تفرش

دانشگاه پیام نور تفرش کار خود را در سال ۱۳۸۴ برای نخستین بار در شهر تفرش به ریاست جناب اقای ابوالفضل عتیقی با تعداد محدودی دانشجو اغاز کرد . این دانشگاه  ابتدا به مساحت تقریبا کمی به بهره برداری رسید .
طولی نکشید با گذشت دو سال با انتساب مهندس دهقاندار به عنوان سرپرست دانشگاه نیز با تعداد دانشجوی بیشتری به کار خود ادامه داد و به دنبال ان نیز ساخت فاز دوم دانشگاه شروع شد . به طور کلی با وجود دو دانشگاه (آزاد – دولتی) در شهر تفرش این سومین دانشگاه تفرش محسوب می شود . دانشگاه پیام نور تفرش در منطقه کوهین در حوالی امامزاده احمد واقع شده است و هم اکنون سال به سال بر تعداد دانشجویان این دانشگاه افزوده می شود .
در حال حاظر این دانشگاه در رشته های فنی مهندسی و علوم پایه و علوم انسانی دانشجو می پذیرد که برای  دانشجویان رشته های فنی و مهندسی و علوم پایه سه روز اول هفته و دانشجویان علوم انسانی سه روز دوم هفته کلاس برگزار می کند . ولی در برنامه ریزی جدید تمامی کلاس ها سه چهار و پنج شنبه تشکیل میشود
در این دانشگاه اساتید  برای آموزش بهتر دانشجویان بنا به اهمیت درس تمام جلسات را به صورت مالتی مدیا و با امکاناتی نظیر ویدیو پرژکتور به دانشجویان اموزش می دهند . هم اکنون تمامی کلاسهای کامپیوتر و ریاضیات به این طریق اداره می شود .
پس از پشت سر گذاشتن شرایط واقعا سخت در یکی دو سال اولیه هم اکنون تقریبا بیشتر امکانات لازم برای دانشجویان بنا به بضاعت مسئولین فراهم گردیده و روز به روز در حال ارتقا و پیشرفت است.دانشگاه پیام نور تفرش پیوسته با امکانات کمی نظیر فضای فرهنگی به طور منظم به هنگام مناسبتهای مختلف با همکاری امور فرهنگی مراسمهای مختلفی را برگزار میکند و با دعوت اساتید مختلف از سراسر کشور از فضای اموزشی سایر دانشگاه استفاده میکند .
طولی نکشید با پیشرفت دانشگاه از لحاظ نیروی انسانی برای دانشجویان کلاسهای مختلف فرهنگی – اموزشی – ورزشی تشکیل شده است . البته نکته قابل توجه دانشجویان این مرکز هستند که با تلاش فراوان از هر کمکی به دانشگاه دریغ نمیکنند و به فعالیت دانشجویی خود ادامه می دهند که این نیز قابل تحسین است .

هم اکنون خرید ژتون غذا به صورت اینترنتی انجام میشود  و سرویس دانشگاه از میدان مطهری ساعت شش صبح حرکت میکند.و بعد از اتمام کلاس ها به قم بر مبگردد

هم اکنون در رشته های  کشاورزی ,صنایع ,مدیریت it,نرم افزار,الاهیات ,علوم کامپیوتر, حسابداری, علوم اجتماعی, حقوق,اقتصاد,علوم تربیتی ,ادبیات و…  دانشجو میپذیرد.

 

حوزه علمیه

حوزه علمیه تفرش در سال ۱۳۶۴ تاسیس شد و اکنون دارای ۸۰ طلبه سطح ۱ است.

پس از فعالیت بیش از ۳ سال حجت الاسلام والمسلمین خطاط و بعد از استعفای ایشان از سمت خود ،حجت الاسلام حسن یگانه سرپرست حوزه علمیه امام صادق(ع) تفرش شد.

وی متولد سال ۱۳۶۲ در قم که مدرک کارشناسی کلام را در دانشگاه قم اخذ کرده و هم اکنون تحصیلات خارج فقه و اصول را در حوزه علمیه قم می گذراند.وی به مدت ۳ سال به عنوان معاون پژوهش و متون موسسه نخبگان و ۱ سال به عنوان معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه تفرش فعالیت کرده است. مراسم تودیع و معارفه همزمان با شروع زمان تحصیل طلاب نزدیک مهر ماه امسال برگزار می شود .