امتیاز دادن

تقویم باغبانی، اردیبهشت ماه

 

ساخت سبدهای آویز (hanging baskets)

تهیه یک سبد آویز از گیاهان زینتی رنگارنگ در مقابل پنجره و در فضای باز، بسیار جذاب و نشاط آور است.

Azalea-hanging-beauty_L

سبدهای آویز، مخصوص روزهای تابستان هستند و باید در اواخر بهار، یعنی زمانی که هوا برای نگهداری گیاهان در محیط بیرون از خانه مساعد است، کاشته شوند.

اگر گلخانه یا هرمکان مناسبی که تا حدودی گرم است، دارید می توانید از هم اکنون دست به کار شده و فصل نمایش سبدهای آویز را جلو بیندازید.

ps26074-fuchsia-hanging

برای تهیه یک سبد آویز زیبا، می توان از انواع گیاهان رونده و دنباله دار مانند فوشیا، پتوس، گندمی، شمعدانی های معمولی و آویز (اژدری)، بنفشه و…. بهره برد.

 

مراحل ساخت سبد آویز گیاهان زینتی

سبد مورد استفاده باید دیواره ای باحالت شبکه ای درشت داشته باشد تا بتوان قسمت سبز گیاهان آویز را از شبکه ها خارج کرد و ریشه داخل سبد جای گیرد. البته از هر نوع سبد می توان استفاده کرد و گیاهان آویز را در لبه خارجی گلدان یا سبد کشت نمود.

hanging-basket-1-WEB

هنگام کاشت گیاهان در سبد مورد نظر، ابتدا حاشیه سبد را با لایه ضخیمی از خَزه بپوشانید و سبد را تا نیمه با خاک مناسب پر کنید.

hanging-basket-3-Web

گیاهان دارای دنباله و آویز را در اطراف و کناره های سبد قرار داده، به گونه ای که قسمت سبز گیاه از شبکه های سبد خارج شود. روی ریشه ها را با لایه ای از خزه بپوشانید.

easy-fill-hanging-baskety

C-Last-layer-of-plants

سعی کنید گیاهان بزرگتر را در مرکز سبد قرار دهید. فواصل خالی و بین گیاهان را با خاک پر کنید و در پایان کار، سبد را آبیاری کنید.

hanging-basket-5-web

 

دانلود (۴)

سبد را در محلی با گرما و نور مناسب، آویزان کنید.

در خاک سبدهای آویز از مواد نگهدارنده آب استفاده کنید تا در تابستان، زود خشک نشوند.

 

۰۸-soilscience

کاشت سبزی های حساس

برای برداشت زودتر محصول سبزی های حساسی مانند کدو مسمایی و خیارهایی که در هوای آزاد کشت می شوند، می توان در این فصل (اردیبهشت ماه) آن ها را در گلدان های کوچکی و در گلخانه یا مکان گرمی کاشت.

خاک گلدان ها را قبل از کاشت بذرها، آبیاری کنید و اجازه دهید آب از انتهای گلدان خارج شود. ۲ یا ۳بذر خیار (که در هوای آزاد کشت می شوند) را در لبه گلدان، با فاصله از یکدیگر بکارید. سپس با خاک غربال شده، روی بذرها را بپوشانید و گلدان ها را در مکانی گرم و روشن نگهداری کنید تا بذرها، جوانه بزنند.

می توان گلدان ها را تا زمان کاشت در محل اصلی، زیر پوشش مناسبی پرورش دهید تا از خطر سرمازدگی دور مانده و به حد کافی رشد کنند.

 

بنفشه-افریقایی
کارهای لازم در گلخانه (مکان نسبتا گرم)، در اردیبهشت ماه

کاشت سبزی های حساس

کندن برگ اضافه گیاهان خانگی مانند بنفشه آفریقایی و استرپتوکارپوس

کم کردن آبیاری نگون سار (سیکلامِن)

گرفتن قلمه از گیاهان چندساله حساس

Cyclamen-pink

 

برگرفته از:

کتاب هنر باغبانی

تالیف،  ریچارد بیرد، جکی ماتئوس، اندرو میکولاجسکی.

ترجمه، علیرضا نوری، سمیرا نوری، سهیلا نوری.

اشتراک این خبر در :