دیوان سرخوش تفرشی،

دیوان سرخوش تفرشی،

امتیاز دادن

 

میرزا یحیی خان تفرشی متخلص به «سرخوش»، از جمله شاعران معاصر پارسی زبان است که در ناحیه کوکانِ تفرش به سال ۱۲۷۷ ه. ق دیده به جهان گشود. سرخوش تفرشی در سرودن اشعارش، پیرو سبک حافظ بوده و علاوه بر دیوان اشعارش که شامل غزلیات و رباعیات می باشد، منظومه «گوی کوچوکان»، منظومه «طرب نامه» و مثنوی «شکرستان» را نیز به رشته تحریر درآورده است.

 

s1 آثار میرزا یحیی خان تفرشی


 

سرخوش تفرشی در ابتدا نزد پدر خود حاجی میرزا عبدالغنی تفرشی (از اهالی طرخوران) و سپس نزد برادر بزرگ خود میرزا محمدعلی و حاجی ملاهادی سبزواری دانش‌اندوزی کرد و درنوجوانی مقدمات زبان های پارسی و عربی را فراگرفت و در نگارش خطوط شکسته و نستعلیق مهارت یافت. در همین ایام و به درخواست برادر بزرگ خود که سرخوش تفرشی را مستعد می دید، به تهران آمد .پس از مرگ میرزاعبدالغنی (پدرش) به سال ۱۲۹۵ ه.ق، به تفرش بازگشت و بعد از مدتی همراه دایی خود که در خرم آباد در امور دولتی بود، به لرستان و خوزستان رفت و مدت ۱۰سال در خدمات دولتی، در آن مناطق بود و سپس به تهران بازگشت و به سال ۱۳۰۸ ه. ق در سمت دبیری و منشی گری سفارت انگلیس بود.

 

s2 محل تولد میرزا یحیی خان تفرشی


s3 سال تولد میرزا یحیی خان تفرشی


 

سرخوش تفرشی در همین زمان دیوان اشعار خود را که شامل غزلیات و رباعیات بود منتشر کرد .

دیوان سرخوش مشتمل بر مقدمه، دیوان غزلیات و سپس مقطعات و رباعیات است. مقدمه ای که شرح حالی از مؤلف (یحیی خان تفرشی)، مختصری از جغرافیای مسقط الرأس (زادگاه) آن گوینده‌ی هنرمند (تفرش و امامزاده‌ها و قراء مربوطه) و نگارشی از ذکاء‌الملک محمدحسین خان اصفهانی متخلّص به فروغی در رابطه با اثر مؤلف می باشد.

 

s4 مقدمه دیوان سرخوش، جغرافیای زادگاه میرزا یحیی خان تفرشی ، جغرافیای تفرش


s5 غزلیات، مقطعات و رباعیات میرزا یحیی خان تفرشی


 

 

سرخوش تفرشی در آبان ۱۳۳۸ ه.ق در تهران درگذشت. جایگاه خاکسپاری این شاعر پارسی زبان در جوار آرامگاه شاه عبدالعظیم حسنی می باشد.

 

 

 

 

برگرفته از:

www.scipost.ir

www.dl.nlai.ir

نظر دهید !!!

نظر شما برای “دیوان سرخوش تفرشی،”قالب وردپرس  php shell indir