ساخت بزرگترین فانوس ایران در شهرستان تفرش

ساخت بزرگترین فانوس ایران در شهرستان تفرش

امتیاز دادن

نخستین و بزرگترین فانوس آهنی ایران در شهرستان تفرش در حال ساخت است.

این فانوس با ارتفاع  دومتر و هفتاد سانتی متر بزرگترین فانوس در ایران است که در حال حاضر در شهرستان تفرش ساخته میشود.

حمید عسگری از سال ۱۳۶۲  به کار آهنگری مشغول بوده و تاکنون منحصر به فرد ترین ابزار تزئینی را ساخته است.

 

img1473876502264

وی پیش از این بزرگترین قفل آویز ایران را با وزن ۳۵ کیلوگرم و قد ۱۱۰ سانتی متر تولید کرده است.

وی درباره انگیزه خود برای ساخت وسایل ترئینی آهنی میگوید:ضایعات آهن کمتر مورد توجه قرار میگیرد و کمتر پرداختن افراد به ساخت وسایل دستی سبب افزایش انگیزه من برای ورود به این هنر شد.

این هنرمند اضافه کرد:امروزه بسیاری ازسبک  زندگی ها تغییر کرده و استفاده از وسایل قدیمی کمتر مورد توجه  قرار میگیرد و باید نسل جدید با زندگی قدیمی ها بیشتر آشنا شوند.

حمید عسگری افزود:اولین وسیله ای که ساختم کلنگ کوچک بود که همانروز گفتم کلنگ این کار را خدا زد و از همانروز افکار جدید برای ساخت وسایل در ذهنم ایجاد شد.

وی تصریح کرد:در کارم بیشتر وسایل کوچک را در سایز بزرگ و بزرگ را در سایز کوچک میسازم همانند قفل،فانوس که بسیار کوچک است و تاکنون دراندازه های بسیار بزرگ ساخته ام و این نکته کلیدی در کار من است.

img1473876911276

عسگری درباره ساخت مجموعه های وسایل ریز گفت:مجموعه وسایل بنائی،وسایل نقاشی،وسایل آهنگری،ادوات کشاورزی سنتی،مجموعه نانوائی محلی،ماشینی و و سنگک ،دار قالی،گود زورخانه از مجموعه هایی است که در طول این جند سال ساخته ام.

وی علاقه خود و تشویق و همکاری همسرش را از رمزهای موفقیت در کارش عنوان کرد و افزود:آرامش این کار برای من بسیار اهمیت دارد و هرچه کار سختتر باشد علاقه من برای انجام آن کار بیشتر میشود و با تکمیل شدن آن وسیله تمام خستگی از تن من رها میشود.

img1473876799714

این هنرمند استفاده از ضایعات آهن،سنگ و پلاستیک را برای ساخت وسایل تزئینی با ارزش دانست و گفت:تا بحال برای ساخت این وسایل به طبیعت هیچگونه آسیبی نرسانده ام و فقط از ضایعات استفاده میکنم.

حمید عسگری در توصیه به جوانان گفت:این کار باید بین جوانان رونق پیدا کند و با برگزاری کارگاه های آموزشی این هنر دستی حفظ شود.

 

img1473876414564

 

نظر دهید !!!

نظر شما برای “ساخت بزرگترین فانوس ایران در شهرستان تفرش”قالب وردپرس