امتیاز دادن


 

وَلَنَبْلُوَنَّکُم بِشَىْءٍۢ مِّنَ ٱلْخَوْفِ وَٱلْجُوعِ وَنَقْصٍۢ مِّنَ ٱلْأَمْوَٰلِ وَٱلْأَنفُسِ وَٱلثَّمَرَٰتِ ۗ وَبَشِّرِ ٱلصَّٰبِرِینَ (۱۵۵)

قطعاً همه شما را با چیزی از ترس، گرسنگی، و کاهش در مالها و جانها و میوه‌ها، آزمایش می‌کنیم؛ و بشارت ده به استقامت‌کنندگان!

ٱلَّذِینَ إِذَآ أَصَٰبَتْهُم مُّصِیبَهٌۭ قَالُوٓا۟ إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّآ إِلَیْهِ رَٰجِعُونَ (۱۵۶)

آنها که هر گاه مصیبتی به ایشان می‌رسد، می‌گویند: «ما از آنِ خدائیم؛ و به سوی او بازمی‌گردیم»

أُو۟لَٰٓئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَٰتٌۭ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَهٌۭ ۖ وَأُو۟لَٰٓئِکَ هُمُ ٱلْمُهْتَدُونَ (۱۵۷)

اینها، همان ها هستند که الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده؛ و آنها هستند هدایت‌یافتگان!

سوره بقره (۱۵۵-۱۵۷)

 

امیر مؤمنان على علیه السلام تعریف بسیار پر معنى در زمینه فلسفه امتحانات الهى دارد؛ مى‌فرماید:

«گرچه خداوند به روحیات بندگانش از خودشان آگاه ‌تر است ولى آنها را امتحان مى‌کند تا کارهاى خوب و بد که معیار پاداش و کیفر است از آنها ظاهر گردد. آزمایش خدا همگانى است .»

رمز پیروزى در امتحانات الهی، صبر و پایدارى است و به همین دلیل بشارت پیروزى را تنها به صابران و افراد با استقامت مى‌دهد. (وَبَشِّرِ ٱلصَّٰبِرِینَ).

صابران کسانى هستند که هر گاه مصیبتى به آنها رسد مى‌گویند:

«ما از آن خدا هستیم و به سوى او باز مى‌گردیم» (ٱلَّذِینَ إِذَآ أَصَٰبَتْهُم مُّصِیبَهٌۭ قَالُوٓا۟ إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّآ إِلَیْهِ رَٰجِعُونَ)

 

امیرمؤمنان على علیه السلام در تفسیر این جمله مى‌فرماید: این که ما مى‌گوئیم « إِنَّا لِلَّهِ »، اعتراف به این حقیقت است که ما مملوک اوئیم و این که مى‌گوئیم « وَإِنَّآ إِلَیْهِ رَٰجِعُونَ »، اقرار به این است که ما از این جهان خواهیم رفت و جایگاه ما جاى دیگر است .

توجه به این واقعیت که همه از او هستیم این درس را به ما مى‌دهد که از زوال نعمت‌ها هرگز ناراحت نشویم، چرا که همه این مواهب بلکه خود ما تعلق به او داریم، یک روز مى‌بخشد و روز دیگر مصلحت مى‌بیند و از ما باز مى‌گیرد و هر دو صلاح ما است .

همه اینها وسیله‌اى است براى پیمودن مراحل تکامل.

منظور از گفتن جمله «ِانَّا لِلَّهِ وَإِنَّآ إِلَیْهِ رَٰجِعُونَ» تنها ذکر زبانى آن نیست، بلکه توجه به حقیقت و روح آن است که یک دنیا توحید و ایمان در عمق آن نهفته است .

اصولا این جمله که از آن به عنوان کلمه استرجاع یاد مى‌شود، عصاره‌اى است از عالی‌ترین درس‌هاى توحید و انقطاع الى الله و تکیه بر ذات پاک او در همه چیز و در هر زمان، و اگر مى‌بینیم بزرگان اسلام به هنگام بروز مصائب سخت این جمله را با الهام گرفتن از قرآن مجید تکرار مى‌کردند، براى این بوده است که شدت مصیبت آنها را تکان ندهد و در پرتو ایمان به مالکیت خداوند و بازگشت همه موجودات به سوى او، این حوادث را در خود هضم کنند.

الطاف بزرگ الهى براى صابران و سخت کوشانی است که از عهده این امتحانات بزرگ بر آمده‌اند .

اینها کسانى هستند که لطف و رحمت خدا و درود الهى بر آنها است . «أُو۟لَٰٓئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَٰتٌۭ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَهٌۭ ۖ وَأُو۟لَٰٓئِکَ هُمُ ٱلْمُهْتَدُونَ»


برگرفته از:

www.eteghadat.com

اشتراک این خبر در :