امتیاز دادن
طبیعت بکر تفرش، ظرفیت در گردشگری سلامت

برخورداری شهر تفرش از طبیعت بکر و آب و هوای مطلوب را بهترین ظرفیت موجود در استان برای توسعه گردشگری سلامت عنوان کرد.
 
شهر تفرش به دلیل برخورداری از طبیعت بکر منطقه‌ای مناسب برای توسعه گردشگری سلامت به شمار می‌رود و در این راستا سال گذشته نیز به عنوان پایلوت گردشگری سلامت استان انتخاب شد.
IMG_20160310_001744
 
مجتبی رضوانی سرپرست میراث فرهنگی استان مرکزی، در این باره گفت: شرایط اقلیمی، موقعیت جغرافیایی، کوهستانی بودن منطقه، وجود باغ‌ها و فضاهای سبز، آب معدنی گراو و جاذبه‌های طبیعی دره، وجود چشمه‌های متنوع و غارها از مهمترین ظرفیت‌های طبیعی این شهرستان به شمار می‌رود.
 
تفرش، شهر آرامش
 
تفرش در مسیر دیگر شهرهای استان مرکزی و سایر استان‌ها قرار ندارد و از این رو دارای سکوت و آرامشی منحصر به فرد است که هوای پاک آن مکمل آرامش بخشی این شهر کوچک شده است.
 
این شهر خالی از صنایع آلاینده و مزاحم آرامش است و اکنون به عنوان یکی از ییلاق های کشور مطرح است.
 
احداث مجتمع پرواز، احداث مرکز نجوم و رصدخانه، تله‌‌‌کابین، پیست اسکی، سایت اسب‌دوانی، ساماندهی تفرجگاه‌های طبیعی گیان و نقره‌کمر از برنامه‌های پیشنهادی توسعه گردشگری این شهر است.
 
چنارهای کهنسال، ظرفیت دیگر گردشگری
 
یکی از ظرفیت های جالب تفرش، چنارهای کهنسال این شهر سات که با قطرهای زیاد حنه های دیدنی از تلاش حیات و طبیعت را پیش چشم می گذارد.
 
درختان چنار کهنسال شهر تفرش از شهرت خاصی در سطح استان برخوردار هستند و از این رو اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی استان نسبت به ثبت این درختان در فهرست میراث ملی کشور اقدام کرد.
 
 
 
 
سرپرست میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به پذیرش پرونده ثبت این آثاردرهمایش ثبت و دریافت شماره ملی برای این درختان گفت: درختان کهنسال چنار در جای جای این شهر وجود دارند که قدمت تعدادی از آن‌ها به بیش از یک‌هزار سال باز می‌ شود.
 
مجتبی رضوانی افزود: درخت چنار مسجد جامع ششناو و مسجد وقف ‌محله مهم‌ترین درخت‌های چنار این شهر است که هر ساله افراد بسیاری که در قالب تورهای طبیعت‌گردی به تفرش می‌روند، از این درختان دیدن می‌کنند.
 
گره خوردن قابلیت گردشگری مذهبی و طبیعی در تفرش
 
رضوانی در ادامه گفت: از آن‌جا که این درختان در کنار مکان‌های مذهبی همچون امامز‌اده‌ها و تکایا قرار دارند، بنابراین در قالب یک مجموعه فرهنگی که از ظرفیت گردشگری بالایی برخوردار هستند، قابلیت معرفی دارند.
 
رضوانی افزود: شهر تفرش به دلیل برخورداری از شرایط آب و هوایی مساعد و طبیعت خاص مورد توجه بسیاری از طبیعت‌گردان قرار دارد از این رو وجود چنین درختانی به غنای ظرفیت‌های طبیعی این شهر افزوده است.
 
غار قندیل جاذبه زیبای طبیعت تفرش
 
در زیراین کوه امجک چشمه ای قرار دارد که از سقف صخره می چکد و به دلیل اینکه جنس سنگ آهکی است بر اثر گذشت زمان دو استلاکمیت (قندیل) به وجود آمده که از سقف کوه آویزان است و مانند سینه است و نام آن کوه را به واسطه این دو قندیل نامگذاری کردند.
 
غار امجک در ارتفاع یک هزارو۹۰۰ متری از سطح دریا و در فاصله ۶۳ کیلومتری شمال غربی تفرش بر فراز دره سلطان امجک قرار گرفته است ورودی آن دیواره ای به طول ۱۲ متر دارد که برای ورود به آن باید به کمک ابزار از این دیواره گذشت.
 
 
 
 
در آنجا نردبانی به طول ده متر ساخته شده و پس از فرود منطقه استلاگیت ها و استلاکمیت ها قرار دارد که به علت اینکه تاکنون کسی به آن دسترسی پیدا نکرده است بکر و دست نخورده باقی مانده و پایین تر از آن دهلیزی با حوض پر آب دیده می شود.
 
همچنین دو دیواره به ارتفاع هفت متر و دیگری به ارتفاع دو متر در مسیر غار نوردان قرار می گیرد و در انتهای راهروئی با مجموعه بسیارزیبایی از گلفشنگهای سقف و دیوار، ما را به انتهای غار که زیستگاه خفاشان است هدایت می کند.

در کنار قابلیت های گردشگری تفرش، این شهر مهد علم و هنر است، از سویی مهد هنر تعزیه و از سوی دیگر مهد پرورش مردانی چون دکتر حسابی مرد فیزیک ایران و جهان است.
 
این شهرستان مردمانی با فرهنگ و سواد دارد که در کمتر نقطه ای از کشور سابقه دارد و دارای روستاهایی است که تمام اهالی آن سواد دارند و از علم و دانش اندوخته ای دارند.
 
یادگار کهن بزرگان این دیار دکتر حسابی است که اکنون مقبره او در شهر تفرش به مرکز رفت و آمد دانش دوستان تبدیل شده است و همین امر کافی است برای توجه به ابعاد گردشگری این شهر است.
 

اشتراک این خبر در :