مرد نخستین، زندگی نامه داستانی پروفسور سید محمود حسابی

مرد نخستین، زندگی نامه داستانی پروفسور سید محمود حسابی

امتیاز دادن

۱۲ ۶


به مناسبت  سالروز درگذشت پروفسور سید محمود حسابی ( ۱۲ شهریور ۱۳۷۱ ه.ش.)، به معرفی کتابی خواندنی درباره زندگینامه علمی، سیاسی و فرهنگی این استاد گرانقدر، همراه با روایتی داستانی و مستند می پردازیم.

 

کتاب « مرد نخستین » به قلم محمود اکبرزاده.

شاید کسانی که در آن روز گرم بهاری، شیرینی تولدش را می‌خورند، نمی‌دانستند که نام او قرار است روزی در کنار همه کارهای ماندگارش، جاودانه شود. در اولین روزهای اسفند سال ۱۲۸۱ (ه.ش.)، درچهار راه معزالسلطنه تهران و در خانواده‌ای برجسته و سر‌شناس، کودکی به دنیا آمد که از‌‌ همان ابتدا، دوروبری‌هایش را از هوش و استعداد سرشارش به تحیر وا می‌داشت. کودکی که بعد‌ها در عرصه سیاست و علم و فرهنگ، مرد بزرگی شد که حالا قهرمان کتاب محمود اکبر‌زاده است.

نویسنده، سرگذشت پروفسور محمود حسابی را از روزهای کودکی آغاز می‌کند. روزگاری که پدرش او و خانواده‌اش را درپی رسیدن به زندگی بهتر، در فقر و تنگدستی در بیروت‌‌ رها می‌کند و به ایران می‌رود. اما محمود، از‌‌ همان ابتدا در مسیر آموختن قدم می‌گذارد و مدارج ترقی را پله پله طی می‌کند.

 

شاید بتوان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کتاب «مرد نخستین» را توصیف حالات و عواطف دکتر حسابی در کنار عقاید علمی و سیاسی‌اش دانست. توصیفاتی که این زندگینامه را به ساختار داستانی نزدیک‌تر می‌کند و علاوه بر نمایش وجوه دیگری از یک شخصیت برجسته علمی، کتاب را از افتادن در دام تاریخ نگاری صرف، می‌رهاند.

کتاب شامل بخش‌هایی جذاب از ارتباط دکتر حسابی با دانشجویان ایرانی، دیدارش با شاه و همچنین ملاقات با آلبرت انیشتین در سال ۱۳۲۵ است که یکی از فصل‌های جذاب کتاب را شکل داده است.

 

معرفی نویسنده:

محمود اکبرزاده از معدود نویسندگان آشنا با شیوه‌های مدرن داستان‌نویسی و سبک‌های جدید روایی در ادبیات است که افزون بر مباحث تئوریک، در حیطه عمل نیز نمونه‌های موفقی از خود به یادگار گذاشته است.

 

بخشی کوتاه از کتاب:

«… شاه از هر دوی آن‌ها دعوت به نشستن کرد. کامیل رو به محمود کرد و تعارف کرد که نخست او بنشیند. این کار تاثیر بدی روی شاه گذاشت، به گونه‌ای که دیگر نتوانست جلوی خودش را بگیرد. رو به کامیل شمعون گفت: «البته خیلی خوشحالم که یکی از هموطنان ما در دوران نوجوانی هم‌شاگردی جناب عالی بوده، ولی در عین حال، متاسف هم هستم.»
کامیل مکثی کرد و با تعجب پرسید: «متاسف! چرا اعلی حضرت!؟» شاه که گویی یاد نافرمانی‌های دائمی پرفسورحسابی افتاده بود …» (صفحه ۷۸)


مرد نخستین: (زندگی‌نامه‌ی داستانی پروفسور سید محمود حسابی)
نویسنده : محمود اکبرزاده
ناشر: انتشارات سوره مهر

محل نشر : تهران
قطع : رقعی
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۱۰۴
زبان کتاب : فارسی

موضوع : حسابی، محمود، ۱۳۷۱ – ۱۲۸۱ – سرگذشتنامه – ادبیات نوجوانان، داستانهای فارسی – قرن ۱۴


برگرفته از:

www.sooremehr.ir

khatkhan.com

vista.ir

 

نظر دهید !!!

نظر شما برای “مرد نخستین، زندگی نامه داستانی پروفسور سید محمود حسابی”قالب وردپرس  php shell indir