معرفی کتاب زندگانی ابی عبدا…الحسین سید الشهداء

معرفی کتاب زندگانی ابی عبدا…الحسین سید الشهداء

امتیاز دادن

negar_19102016_155212
کتاب زندگانی ابی عبدا…الحسین سید الشهداء علیه السلام درسال ۱۳۳۴ شمسی در۷۱۵ صفحه حدود ۶۰سال پیش توسط استاد ابوالقاسم سحاب تفرشی تالیف شده وجامع ترین کتاب هاست این کتاب بعنوان مرجع درمورد زندگی وشهادت امام حسین علیه السلام مورداستفاده واستناد اغلب نویسندگان وعلما قرار گرفته است. در زیر عکس هایی از صفحات این کتاب را مشاهده میفرمایید که مربوط به ایام عاشورا میباشد توصیه مینمایم شعری را که آقای صادق تفرشی سروده اند را در یکی از صفحات زیر مطالعه بفرمایید.
img_20161026_153111
img_20161026_153022
img_20161026_153002

استاد ابوالقاسم سحاب در ۱۹ فروردین سال ۱۲۶۶ شمسی در یک خانواده دهقانی در قریه فم تفرش متولد شد. در سه سالگی به مکتب‌خانه آخوند ملاحسین شاهمیری رفت و با استعداد شگرفی که داشت درمدت کوتاهی دروس مقدماتی را فرا گرفت. سپس در محضر دیگر علمای تفرش شادروانان امامی و سید علی اکبر سجادی به فراگرفتن فقه و اصول و زبان‌های عربی و فرانسه اهتمام کرد. او خطی خوش و طبعی روان داشت. با کمک رجال نفرش شادروانان دبیر لشکر و سناء الدوله در صدسال پیش مدرسه‌ای دخترانه در تفرش تاسیس کرد. در ۲۰ سالگی با دخترخاله‌اش ازدواج کرد. تلاش شبانه روزی این همسر وفادار موجب آسایش و آرامش بیشتر وی در پیشرفتهای علمی و فرهنگی شد.
در سال ۱۲۹۰ با انتقال به تهران و ادامه تحصیل موفق به تدریس در مدرسه آلیانس گردید. استاد ابوالقاسم سحاب که شغل معلمی را برگزیده بود به کار تدریس و پژوهش ادامه داد و به استخدام وزارت معارف درآمد. در ۱۲۹۹ به تقاضای شیخ جلال نهاوندی به ریاست معارف ثلاث (ملایر و نهاوند و تویسرکان) برگزیده شد. در این ماموریت خدمات ارزنده‌ای به فرهنگ آن منطقه کرد..

پس از بازگشت از نهاوند در دانشسرای عالی و مدارس بزرگ تهران مشغول بکار شد. این دوره از زندگانی استاد سحاب بیشتر صرف مطالعه و تالیف آثار ارزشمند وی شد. معاشرت با فرهیحتگان آن زمان از جمله شادروانان محمد تقی فخر داعی گیلانی، علامه علی اکبر دهخدا، امیر رضوانی،پروفسور محمود حسابی، استاد محیط طباطبایی و دیگران موجب شکوفائی بیشتر او شد و ضمن آغاز فعالیت‌های مطبوعاتی با نگارش مقالات و اشعار برای نشریات داخل و خارج کشور آثار ارزشمندی از خود برجای گذاشت.
استاد سحاب به زبانهای عربی، فرانسه، انگلیسی و آلمانی آشنائی داشت و در اواخر عمر به یادگیری زبان روسی نزد بانو دکتر فاطمه سیاح پرداخت. ترجمه‌های مقالات و کتب از زبانهای مختلف به فارسی نشان از تسلط وی به زبانهای بیگانه دارد.

با تشکر از استاد غلامرضا سحاب,(متولد ۱۳۲۷) فرزند مهندس عباس سحاب و بنیانگذار “موسسه دنیای جغرافیای سحاب” و “بنیاد فرهنگی سحاب” است.وی از کودکی در کنار پدربزرگ و پدر خود در اعتلای دانش جغرافیا تلاش کرده است.

تهیه و گردآوری:ریحانه محبعلی

نظر دهید !!!

نظر شما برای “معرفی کتاب زندگانی ابی عبدا…الحسین سید الشهداء”قالب وردپرس  php shell indir