نقش پیچک بر سردر خانه های قدیمی تفرش

نقش پیچک بر سردر خانه های قدیمی تفرش

امتیاز دادن

pichak


یکی از مکان هایی که نشان دهنده اعتقادات، باورها و سنت های گذشته مردم بوده، سردر خانه هاست.

کتیبه ها و نقوش مختلف، در پیشانی سردرها قرار می گرفتند. صاحبان خانه عموما با کتیبه ها و نقوش سردر منازل خود، ارتباط معنوی برقرار می کردند، به همین دلیل کتیبه ها و … می توانند بعضی از خصوصیات فرهنگی، افکار، عقاید و رفتارهای فردی را نشان دهند. همچنین نقش و کتیبه ورودی منازل، نشان از موقعیت اجتماعی صاحب خانه بوده است.

 

pichak-1سردر ورودی یکی از خانه های قدیمی در تفرش (استان مرکزی)


یکی از شیوه های آذین بستن سردرخانه ها، بهره گیری از گیاه پیچک و نقش بستن آن بر قسمت ورودی منازل است.

استفاده از نقش پیچک، علاوه بر نقش پردازی با شکل ها و حجم های واقعی در طبیعت، بیانگر معانی و مفاهیم این اشکال طبیعی، در فرهنگ و رازهای پنهان آنها در ذهن جامعه می باشد.

معماران در انداختن نقش پیچک بر سردر ورودی، جدا از جنبه زیباشناختی این گیاه و پدیده طبیعی، به ارزش و نیروی جاودانه و جنبه قدسیانه آن در فرهنگ عامه نیز، نظر داشته اند.

پیچک در فرهنگ مردم ایران، همچون حرز و تعویذی برای دور کردن ارواح خبیث و شریر به کار می رفت.

در معماری بناهای تفرش (استان مرکزی) نیز نقش پیچک و عناصر طبیعی همچون پرندگان مشاهده می شود.نقش تزئینی پیچک بر سردر خانه های قدیم تفرش، نشان از اعتقادات مردم و ارزش و نقش این عنصر در فرهنگ این منطقه دارد.

اعتقاد مردم در گذشته بر این بوده که نقش پردازی سردر ورودی منازل با طرح پیچک، باعث حفاظت ساکنان خانه از چشم بد و آفت و بلا می گردد و از ورود ارواح خبیث و اجنه به خانه جلوگیری می کند.

pichakنقش پیچک بر سردر یکی از خانه های قدیمی تفرش (استان مرکزی)


کتیبه های مزین به نام خدا و آیات قرآن با خط زیبای نستعلیق که از هنرهای کهن مردم تفرش است، در زیبا سازی ورودی منازل و محیط رفت و آمد مردم، نقش مهمی  داشته اند. نقش بستن این عبارات مذهبی به اعتقادات و مذهب مردم و اهل خانه برمی گشته است. عبور از زیر آیات قرآن و عبارات مذهبی به هنگام ورود وخروج، نشان از توکل مردم به خدا در تمامی امور بوده و قرآن را پناهی برای خود و اهل خانه می دانستند.

طرح پیچک و آیات قرآنی، عموما در گذشته بر روی گچ کنده کاری می شده و به مرور زمان، کتیبه ها به صورت آجر کاری و کاشی کاری، زینت بخش سردر منازل گشتند.

 

pichak2عبارت مذهبی بر سردر ورودی خانه ای در تفرش (استان مرکزی)


لطفا تصویر سردر منازلی که مزین به آیات قرآنی و نقوش طبیعی هستند، را برای ما ارسال کنید.

با تشکر.

 

توضیحات:

حِرز در لغت، یعنی جاى مطمئن، به عبارت دیگر به جایی می‌گویند که چنان محصور و محکم باشد که اگر کسی بدان وارد شود از گزندها و خطرها مصون بماند.

 

برگرفته از:

www.honarnews.com

wikifeqh.ir

نظر دهید !!!

نظر شما برای “نقش پیچک بر سردر خانه های قدیمی تفرش”قالب وردپرس  php shell indir